Home

Fakty

 

Uhorsko

 

Jánošík

o narodení

o vojenčení

o zbojníčení

o zlapaní

o vypočúvaní

o súde

o poprave

Literatúra

Mapy

 

Zbojníci

Legendy

Folklór

 

Zlapanie

           Situácia v Uhorsku sa pomaly konsolidovala. Po odrazení tureckého nebezpečenstva a potlačení proti-habsburgských povstaní si bežní obyvatelia želali mier a pokoj. Verejná mienka preto nebola v tom čase naklonená hôrnym chlapcom a miestni obyvatelia považovali Jánošíkovu družinu skôr za nepriateľov a vyvrheľov.

           Po olúpení Nemky Schardonky (manželky vyššieho cisárskeho dôstojníka) a jej sprievodu, medzi Východnou a Važcom v lete roku 1712, nariadili liptovskí úradníci intenzívne pátranie a perzekvovali aj niekoľko gazdov v Štrbe, u ktorých našli veci pochádzajúce z lúpeže. Niektorí s úradníkov, ako napr. podžupan Ladislav Okoličáni, boli osobne zainteresovaní na dolapení zbojníkov, keďže boli prepadnuté aj ich statky a hospodárstva.

           Prvou významnejšou stopou bola výpoveď Mikuláša Šusteka, ktorý pochádzal z Krásneho nad Kysucou a ktorého ako zbojníka mučili, súdili a popravili 10. októbra 1712 v Žiline, vtedy bežným spôsobom lámaním na kolese. Iróniou bolo, že Jánošík sa počas svojho pobytu v Malohonte zdržoval práve u Šustekovcov.

Kaštieľ Vranovo v Palúzke pri Liptovskom Mikuláši - Jánošíkovo väzenie

(v súčasnosti je pred ním umiestnená Jánošíkova socha)

 

Kaštieľ Vranovo v Palúzke pri Liptovskom Mikuláši - Jánošíkovo väzenie

(pred rekonštrukciou)

           Ďalšou mohla byť aj prípadná zrada jedného z členov pôvodnej Uhorčíkovej zbojníckej družiny Turniaka Huncagu. Bol jediný, okrem Jánošíka, ktorý vedel o Uhorčíkovom inkognite a poznal aj zbojnícku skrýšu v horách. Mohol mať záujem na dolapení Jánošíka a privlastnení si ulúpených vecí, hlavne preto, že to už raz uskutočnil v Žiline, kde sa zmocnil vecí zbojníka Hroša, ktorého tiež popravili lámaním na kolese.

           Presné miesto Jánošíkovho pobytu sa podarilo vypátrať až koncom februára, alebo začiatkom marca 1713. Asi 30 drábov z Liptovskej stolice pod vedením zemana Andreánskeho obkľúčilo v noci dom Martina Mravca a oboch zatkli. O Mravcovi vôbec nevedeli, že je to Uhorčík a bol zatknutý len preto, že ukrýval Jánošíka. Oboch odviedli do Liptovského Mikuláša a následne uväznili v Kaštieli Vranovo (obec Palúdzka), ktorý patril Palugyajovcom.